T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Bursa Anadolu Arabaları Müzesi

“TOFAŞ Bursa Anadolu Arabaları Müzesi”, sadece eski araba müzesi değildir. Onlar Anadolu’daki binlerce yıllık araba sanayiinin ve kültürünün canlı ve etkili köşe taşlarıdır. Anadolu tasarım tarihinin çok değerli ve anlamlı ürünleridir. Bu “yeni ustaların, eski ustalara” bir teşekkürüdür.

 

       TOFAŞ Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, Türkiye‘nin ilk ve tek Anadolu Arabaları Müzesi’dir. Toplam 17.000 m2 ‘lik bir alanı kapsayan, Umurbey Mahallesi’ndeki eski bir ipek fabrikası TOFAŞ tarafından restore edilerek, 28 Haziran 2002‘de müze olarak halkın ziyaretine açılmıştır.

    

       Y.Mimar A.Naim Arnas, MSÜ Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Bölüm Başkanı Prof. Önder Küçükerman ve Tofaş`ın murahhas azası ve tasarımcı – yönetici Jan Nahum biraraya geldiler; 1998 yılı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Erdem Saker`in ve yardımcısı Dr. Engin Yenal`ın kendilerine gösterdiği eski ipek fabrikasının bulunduğu yerde “Tofaş BursaAnadolu Arabaları Müzesi”ni kurma kararı verdiler.

 

       Eski ipek fabrikasının ana binası olan müzede 2600 yıl önceye ait bir tekerlekten yola çıkarak, TOFAŞ tarafından üretilen motorlu araçlara kadar bir zaman tüneline girilmektedir. Müzeye girdiğinizde sizi 2600 yıl önceye ait Üçpınar Tümülüsü ve kazı çalışmalarını gösteren duratranslar karşılıyor. Orijinali Balıkesir’de olan bu tümülüsün içerisindeki araba parçaları buluntuları ve tekerlek parçaları bu müzenin başlangıç noktasını oluşturmaktadır.

     Müzede ilerledikçe at arabası ve fayton imalatının yapıldığı dükkân ile karşılaşacaksınız. Tamamen orijinal malzemelerden oluşan bu dükkânda bir at arabası imal etmek için aylarca çalışıldığını görünce çok şaşıracaksınız. Sadece bu at arabasını imal etmekle iş bitmiyor; imalathaneden de arabalar, deri ve koşum takımları, branda işlerinin yapılması için saraçevine gönderiliyormuş. Ustanın ve alıcının talebine göre arabanın aksesuarları takılıyormuş. Tabii ki müzede saraçevini de göreceksiniz.

      Daha sonra sıra Anadolu tarihinin çeşitli dönemlerini yansıtan ve hepsi orijinal olan arabaları görmeye gelecek. Köylerden, şehirlerden gezerek, tek tek toplanan bu arabalardaki teknolojik gelişme sizleri çok şaşırtacak. Kimin de fren sistemini, kimin de günümüzün amortisörlerinin kaynağı olan makasları, kimin de çark sistemini göreceksiniz. Yozgat, Çorum, Bursa, Balıkesir... yörelerine ait öküz arabaları... Bursa, Edirne, Eskişehir, Manisa, Konya, İstanbul... yörelerine ait at arabaları... Her yörede o yörenin coğrafi yapısına, iklim durumuna göre imal edilmiş, süslenmiş onlarca araba... Arabalar üzerindeki süslemeler ayrı bir sanat, göz kamaştırıcı... El emeği, göz nuru. O zamanın tasarımcıları neler yapmış neler, dedirtiyor insana...     

      Öküz arabaları ve at arabalarından faytonlara geçişi göreceksiniz. Günümüzün araçlarına daha da benziyorlar. İki yanlarındaki fenerler günümüzün araçlarının farları adeta. Artık arabaların yapımında sadece ahşap ve demir kullanılmıyor, deri ve panzotla süsleniyor arabalar... Hava şartlarından korunmak için arabaların üzerine tente yapılıyor. Faytonları seyrederken o dönemin bayanlarının faytonla sahil turlarını düşünüyor; o dönemlerde yaşama isteği duyuyorsunuz. Faytonlarla beraber taş yoldan, parke taş yola geçiliyor.